Podłoga powinna być solidna, trwała i odporna, a przy tym prezentować swój nieskazitelny i elegancki wygląd. Jednak bez odpowiedniej pielęgnacji nawet najwyższej jakości materiały poddadzą się próbie czasu i stracą swój blask.

Jak zatem prawidłowo zadbać o laminowane panele podłogowe?

 

Laminowane panele podłogowe z racji swych ogromnych walorów użytkowych, estetycznych i cenowych są jednym z najczęściej wybieranych materiałów wykończeniowych. Niekwestionowaną zaletą jest łatwość montażu, która wielokrotnie skłania do ich samodzielnego układania, bez potrzeby zatrudniania drogich fachowców.

Przed zabraniem się do pracy, dobrze jest jednak zapoznać się wcześniej z zasadami ich prawidłowego montażu, gdyż tylko taki zapewni komfortowe użytkowanie oraz zapobiegnie powstawaniu niechcianych defektów.

Oferowane na rynku panele cechują się coraz większą wytrzymałością na uszkodzenia i wodoodpornością, mimo to do utrzymania ich atrakcyjnego wyglądu wymagana jest odpowiednia pielęgnacja.

Podstawowym błędem popełnianym podczas czyszczenia podłóg laminowanych jest używanie zbyt dużej ilości wody, która powodować może ich pęcznienie

Pierwszym krokiem powinno być odkurzenie podłogi z użyciem miękkiej końcówki odkurzacza, a następnie jej umycie jedynie lekko wilgotnym mopem ściereczkowym lub miękką szmatką. Do codziennej pielęgnacji najlepiej używać samej wody, natomiast raz na jakiś czas dobrze jest wyczyścić panele z wykorzystaniem specjalnego środka czyszczącego przeznaczonego do podłóg laminowanych – wyjaśnia Grzegorz Mazur, ekspert z firmy Witex.

 

Kłopotliwe plamy z tłuszczu, farby, kleju, czy też ślady od gumowej podeszwy naszych butów w miarę możliwości należy usunąć jak najszybciej za pomocą specjalnego płynu do czyszczenia laminatu, w ten sposób unikając powstania odbarwień i nieestetycznych plam.

Żeby nie porysować podłogi należy pamiętać o tym, że musimy zabezpieczyć nogi znajdujących się w mieszkaniu mebli. Nogi krzeseł czy stołu najlepiej podkleić filcowymi podkładkami, a w fotelach obrotowych zastosować rolki miękkie typu W lub użyć mat podkładowych.

Wpływ na wygląd podłogi mają nie tylko zabrudzenia, czy rysy, ale również panująca w mieszkaniu wilgotność i temperatura.
Przy ogrzewaniu podłogowym maksymalna temperatura warstwy wierzchniej nie powinna przekraczać 28°C, natomiast wilgotność względna powietrza w pomieszczeniach, w których ułożone są panele podłogowe powinna być na poziomie 55-65%. Musimy na to zwrócić szczególną uwagę w okresie grzewczym, stosując nawilżacze powietrza, aby zapobiec powstaniu nieestetycznych szczelin – tłumaczy ekspert z firmy Witex.