Odpowiadamy na pytanie, co oznaczają piktogramy umieszczone na opakowaniach paneli podłogowych.

Klasa użyteczności paneli

Klasa użyteczności paneli określa ich przeznaczenie zależnie od natężenia ruchu w pomieszczeniu, w którym będą układane.

 

Jest 6 klas:

21, 22, 23 – dla pomieszczeń mieszkalnych, 31, 32, 33 – dla pomieszczeń użyteczności publicznej. Druga cyfra 1, 2 i 3 oznacza intensywność użytkowania odpowiednio – niską, średnią i wysoką.
Klasa użyteczności paneli Panele oznaczone poniższymi klasami najlepiej nadają się do:

21 – sypialni, gabinetu, pokoju gościnnego;
22 – salonu, jadalni, pokoju dziecięcego;
23 – korytarza, kuchni, salonu.

Klasa ścieralności paneli laminowanych

Określa ich odporność na ścieranie. Jest 5 klas (wg normy EN 13329) oznaczonych literami AC i cyfrą od 1 do 5: od bardzo słabej do bardzo wysokiej – dla paneli przeznaczonych do pomieszczeń mieszkalnych i użyteczności publicznej.

AC1 – bardzo słaba - sypialnia, pokój gościnny
AC2 – słaba – gabinet, jadalnia,
AC3 – dobra – salon, pokój dziecięcy
AC4 – wysoka -przedpokój, hol, kuchnia, , biuro
AC5 – bardzo wysoka - przedpokój, kuchnia, biuro

EPLF – European Producers of Laminate Flooring EPLF – European Producers of Laminate Flooring – Europejskie Stowarzyszenie Producentów Podłóg z Paneli Laminowanych – producent paneli jest członkiem tego stowarzyszenia lub jest przez nie polecany.
Znak Budowlany B Znak Budowlany B – oznaczone są nim wyroby budowlane dopuszczone do stosowania w budownictwie
Montaż bezklejowy Montaż bezklejowy - wyprofilowane krawędzie łączy się na zatrzask, bez użycia kleju i dobijania
Aqua – resistant Aqua – resistant – podwyższone zabezpieczenie przed przenikaniem wilgoci
Panele z V-fugą Panele z V-fugą – panele z brzegami wyprofilowanymi tak, że na złączeniach tworzą rowek, i tym bardziej przypominają podłogę z desek.
Aqua – Stop Aqua – Stop – wysokie zabezpieczenie przed przenikaniem wilgoci
System antystatyczny System antystatyczny – specjalna antystatyczna powłoka na powierzchni paneli, która zabezpiecza przed ich elektryzowaniem się
System pochłaniania dźwięku System pochłaniania dźwięku – różne określenia dla paneli z warstwą wygłuszającą, na przykład Sound Protect lub SAS
FSC – Forest Stewardship Counsil FSC – Forest Stewardship Counsil – producent ma certyfikat FSC, co oznacza, że drewno do produkcji paneli pochodzi ze specjalnych upraw leśnych spełniających FSC (Zasady Dobrej Gospodarki Leśnej)
Sprawdź pozostałe informacje o panelach

Podłogi z ogrzewaniem. Powinien być specjalny symbol lub słowna informacja o tym, czy można wykończyć panelami taką podłogę.

Powłoka antybakteryjną. Dzięki odpowiednim substancjom chemicznym ginie na powierzchni paneli większość bakterii. Jest to długotrwałe i nie znika pod wpływem mycia paneli, naturalnego zużywania się czy nieznacznego uszkodzenia posadzki.

Powierzchnia odporna na zarysowania i nacisk. Po takich panelach mogą biegać koty lub psy, można też chodzić w butach na szpilkach.

Inne informacje o panelachGórna powierzchnia paneli jest niewrażliwa na żar papierosa lub zaplamienie. Struktura powierzchni paneli laminowanych. Oznaczenie lub rysunek - stare drewno, porów drewna lub gładkie.

Atest Państwowego Zakładu Higieny. Szukajmy oznaczenia klasy higieny - E1.

Gwarancja – zazwyczaj od 10-15 lat dla paneli laminowanych, do nawet 35 dla paneli drewniane. Zachowajmy ją koniecznie jeśli jest na etykiecie.

Zawartość opakowania. Powinna być informacja o liczbie paneli oraz ile ich przypada na 1 m2.

Numery serii – zachowaj etykietę, łatwiej będzie dobrać panele, jeśli ich zabraknie, łatwiej też domagać się reklamacji. Czasem są one także na spodzie każdego panela.